Noc Muzeów
Już od 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny bierze udział w organizowanej co roku Stołecznej Nocy Muzeów. Ideą Nocy Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym jest nie tylko zaprezentowanie warunków pracy sędziów i pracowników tego Sądu, lecz także jego historii, a nade wszystko pokazanie gmachu sądowego jako miejsca przyjaznego dla osób do niego przybywających. Od 2016 r. współorganizatorem wydarzenia jest Archiwum Akt Nowych, a udział w nim biorą także inne instytucje zajmujące się badaniem historii, kulturą i sztuką. W trakcie Nocy Muzeów prezentowane są symulacje rozpraw sądowych, wystawy, ekspozycje interesujących zbiorów muzealnych i archiwaliów związanych z sądownictwem oraz historią naszego kraju. Odwiedzający mają okazję wysłuchać zorganizowanych w ramach wydarzenia koncertów i recitali. Bardzo dużą popularnością wśród najmłodszych zwiedzających cieszą się niezmienne się gry, konkursy (historyczne, plastyczne itp.) z nagrodami, rodzinna gra terenowa „Sądowa przygoda” oraz pokazy elementów wyposażenia służby Policji Sądowej i pierwszej pomocy przedmedycznej.
Noc Muzeów w NSA – 2018
W dniu 19 maja 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny już po raz czarty otworzył swój gmach podczas Nocy Muzeów. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział blisko 1,2 tys. zwiedzających.
Organizatorzy wspólnie z Archiwum Akt Nowych oraz innymi instytucjami kultury przygotowali m.in. prezentacje wystaw dokumentujących początki i współczesność sądów administracyjnych, ekspozycje interesujących zbiorów muzealnych i archiwaliów związanych z sądownictwem oraz historią naszego kraju. Bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych cieszyła się symulacja rozprawy sądowej przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Zwiedzający Naczelny Sąd Administracyjny mieli okazję wysłuchać zorganizowanych w ramach Nocy Muzeów koncertów i recitali. Przed publicznością swój dorobek artystyczny przedstawili: Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Maria Dubik (fortepian), dr Emanuel Bączkowski (fortepian) & Mikołaj Gąsiorek (skrzypce) oraz Katy Carr. Ponadto gościom zaprezentowano elementy służby Policji Sądowej oraz pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej. Bardzo dużą popularnością wśród najmłodszych zwiedzających cieszyły się gry, konkursy (historyczne, plastyczne itp.) z nagrodami oraz rodzinna gra terenowa „Sądowa przygoda”.
Ideą Nocy Muzeów z udziałem Naczelnego Sądu Administracyjnego było nie tylko zaprezentowanie warunków pracy sędziów i pracowników tego Sądu, lecz także jego historii, a nade wszystko pokazanie gmachu sądowego jako miejsca przyjaznego dla osób do niego przybywających.
Żywimy nadzieję, że Noc Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym umożliwiła zrozumienie roli, jaką sądownictwo administracyjne pełniło w czasach minionych i pełni obecnie w demokratycznej Rzeczpospolitej.
Dziękujemy wszystkim licznie przybyłym gościom i zapraszamy na kolejne edycje Nocy Muzeów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.